Jeszcze DLC, czy już osobna gra? Najlepsze dodatki do gier w historii

Jeszcze DLC, czy już osobna gra? Najlepsze dodatki do gier w historii

Żyjemy w trudnych czasach. Dziś niektórzy wydawcy potrafią nazwać garstkę skórek lub pojedynczą mapę pełnoprawnym rozszerzeniem do gry. Cóż, nie wszyscy gracze to akceptują. Zwłaszcza ci starsi, którzy pamiętają czasy sprzed ery F2P, loot boksów i item shopów.

Przygotowaliśmy dla was ranking dziesięciu najlepszych dodatków, które zapisały się w historii gier komputerów.

10. No Man’s Sky NEXT

Owiany legendą multiplayer w proceduralnie generowanym wszechświecie miał być jedną z najważniejszych cech No Man’s Sky. Wraz z premierą okazało się jednak, że wcześniejsze zapowiedzi twórców nie były prawdziwe, co wywołało ogromną falę krytyki. Samotna zabawa w niekończącym się wszechświecie szybko stała się monotonna, a to nie było tym, na co czekaliśmy.

Dwa lata później zadebiutowała aktualizacja NEXT, która wprowadziła obiecywany przed premierą multiplayer. Nie jest to co prawda MMO, ale przynajmniej pojawiła się funkcja kooperacji, na którą fani zaczęli już tracić nadzieję. Przy okazji przemodelowano większość aspektów gry. Pojawiły się nowe funkcje, a nawet zupełnie nowa perspektywa z kamerą za plecami prowadzonych przez graczy postaci. Kosmos stał się bardziej różnorodny i ciekawszy, proceduralnie generowane tereny bardziej rozmaite, a fauna inteligentniejsza. Innymi słowy, kontrowersyjna gra otrzymała drugą szansę na nowy początek.

No Man’s Sky NEXT

9. Half-Life 2: Episode 2

Tej pozycji po prostu nie mogło zabraknąć w naszym rankingu. To prawdopodobnie najbardziej znane rozszerzenie wszech czasów. Nie chodzi o samą zawartość, bo chociaż rozszerzenie wprowadziło kilka innowacji, popchnęło fabułę do przodu i przeniosło zabawę w wiejski klimat, istotą sprawy jest co innego. Half-Life 2: Episode 2 jest częścią trylogii. Pozostawiona w nim luka fabularna miała być wypełniona przez kolejny dodatek, który jednak... nigdy nie został wydany!

Fani czekali od 2004 roku, aż wreszcie ogłoszono, że nie ma już na co czekać, bo projekt został anulowany. Opublikowano nawet scenariusz Episode 3, by nikt nie miał wątpliwości. W międzyczasie jednak kuszenie nadchodzącą produkcją nie ustępowało i praktycznie każdego roku nadzieja odradzała się na nowo. Z tego powodu wielu wielu graczy wciąż czeka, nie zważając zupełnie na oficjalne zaprzeczenia twórców.

Half-Life 2: Episode 2

8. Fallout 3: Broken Steel

Broken Steel wydaje się być najważniejszą produkcją od czasów przejścia Fallouta w trzy wymiary. Ten dodatek ma bardzo ważną funkcję, która była jedną z najfajniejszych rzeczy w poprzednich odsłonach legendarnej gry. Mowa o możliwości kontynuowania zabawy po ukończeniu głównego wątku fabularnego. Dzięki temu rozszerzeniu gracze wracają do atompunkowej rzeczywistości „dwa tygodnie później”. Dysponując najpotężniejszymi z zabawek Bractwa Stali, wreszcie mogą dać Enklawie taki wycisk, na jaki zasługuje.

Po ukończeniu głównej misji dodatku wciąż możliwe jest przemierzanie pustkowi, wypełnianie zadań pobocznych i robienie tego, na co tylko przyjdzie ochota!

Fallout 3: Broken Steel

7. Diablo II: Pan Zniszczenia

Diablo II w całej swojej wspaniałości nie był doskonały. Brakowało mu solidnego, definitywnego zakończenia, które stałoby się przyczyną lub remedium na koszmary fanów. Rozszerzenie Lord of Destruction, w Polsce znane jako Pan Zniszczenia, było perfekcyjnym dopełnieniem, dzięki któremu ta część jest niedościgniona do dziś na wielu płaszczyznach.

Baal, czyli starszy i gorszy brat oryginalnego Diablo, wymagał poświęcenia mu całego aktu, ogromnych obszarów nowego terytorium, niezliczonej ilości nowych przedmiotów oraz dwóch klas postaci o całkowicie świeżej taktyce podczas walk. Na arenę wkroczył Druid i Zabójczyni. Dzięki temu można było kolejny raz przechodzić całą kampanię z czystym sumieniem. Zdarzało się nawet, że obywało się bez zbytnich podejrzeń o uzależnienie od diabelskich gier komputerowych...

Diablo II: Pan Zniszczenia

6. Red Dead Redemption: Undead Nightmare

Uwielbiany na całym świecie otwarty świat Dzikiego Zachodu nie potrzebował udoskonaleń. Studio Rockstar Games zaserwowało jednak fanom coś, obok czego nie można było przejść obojętnie. To zestaw dodatków, które jako całość stworzyły całkowicie nowe doświadczenie w znanym i lubianym środowisku. Choć mechanika rozgrywki praktycznie nie uległa zmianie, gra przeszła wyraźną transformację. Westernowe lokacje zmieniły się w wymarłe pustkowia prześladowane przez hordy krwiożerczych zombie. Gracz tym razem nie musiał obawiać się pocisków innych rewolwerowców, ale czegoś bardziej przerażającego.

Plaga nieumarłych całkowicie odmieniła oblicze Red Dead Redemption. Dało się odczuć klimat horroru klasy B. Infekcja zakaziła nawet zwierzęta, przez co stały się bardziej agresywne. Gracze dostali do dyspozycji szereg nowych gadżetów, w tym broń strzelającą fragmentami ciał poległych oraz cztery demoniczne rumaki jeźdźców Apokalipsy! Rozpętało się prawdziwe piekło na Ziemi!

Red Dead Redemption: Undead Nightmare

5. Borderlands 2: Tiny Tina’s Assault on Dragon’s Keep

Borderlands 2: Tiny Tina’s Assault on Dragon’s Keep to zdecydowanie jedno z najlepszych i najbardziej zakręconych (pozytywnie) DLC w historii. Świat Borderlands 2 wywróca się do góry nogami, gdy akcja przeskakuje z rzeczywistości wypełnionej kosmitami i robotami do rzeczywistości w atmosferze Magii i Miecza. Grając, stajemy się pionkami w grze inspirowanej papierowymi RPG-ami, w której rolę mistrza gry pełni niezrównoważona trzynastolatka.

Rozgrywka staje się totalnie nieprzewidywalna, a na naszej drodze stają kościotrupy i żywiołaki. Wciąż jednak uzbrojeni jesteśmy w arsenał futurystycznej broni, która kontrastuje z dzierżonymi przez wrogów mieczami i toporami. Charakterystyczny humor i klimat serii został doskonale wymieszany ze specyfiką gier fantasy. Do tego dochodzi cały zestaw nowości, dzięki którym do tego dodatku często wraca się chętniej niż do samej gry.

Borderlands 2: Tiny Tina’s Assault on Dragon’s Keep

4. Heroes of Might and Magic III: Ostrze Armageddonu

Kultowa turowa strategia, do której miłość fanów nigdy nie przygasa, otrzymała dawno temu swój pierwszy dodatek. Akcja Ostrza Armageddonu ukazywała wydarzenia rozgrywające się zaraz po kampanii fabularnej z podstawowej wersji gry. Nad Erathią zawisło jeszcze groźniejsze niż do tej pory widmo końca świata. Fabuła przesiąkła specyficznym klimatem nieuchronnej zagłady. Apokaliptyczną atmosferę podsycał główny wątek fabularny stanowiący odrębną kampanię oraz pięć równorzędnych wątków pobocznych, co w sumie dało 26 nowych map.

Oprócz tego gra wzbogaciła się o nowe miasto frakcji Żywiołów, 18 postaci, siedmiu unikalnych herosów, dwie klasy bohaterów, 14 rodzajów potworów, 10 map dla trybu wieloosobowego, generator map oraz rozbudowany edytor, w którym można tworzyć własne krainy i kampanie. To się nazywa dodatek!

Heroes of Might and Magic III: Ostrze Armageddonu

3. Baldur’s Gate II: Tron Bhaala

Tron Bhaala stanowi prawdziwie epickie zwieńczenie legendarnej sagi RPG. Swoim rozmachem zawstydza niejedną grę, technicznie jest jednak jedynie dodatkiem. Kontynuacja fascynującej opowieści o potomku boga wojny przedstawia paletę nowości, w tym rozbudowane podziemia, nową klasę postaci, NPC, mnóstwo przedmiotów oraz wyższy pułap doświadczenia, a co za tym idzie także nowe umiejętności dla wszystkich dostępnych klas. Na potrzeby tej produkcji powstał nowy zestaw funkcjonalności systemu Advanced Dungeons & Dragons.

Prócz tego, prowadzony przez gracza unikalny bohater doczekał się zasłużonego i satysfakcjonującego finału. Należyte zwieńczenia przygód przygotowano także członkom drużyny protagonisty. Choć niektórzy zarzucają temu rozszerzeniu liniowość, możliwe zakończenia są różne, podobnie jak reakcje postaci niezależnych na wybory dokonywane przez graczy. Tak naprawdę zabawa z Baldur’s Gate wydłużyła się o kolejnych kilkadziesiąt godzin i jeszcze bardziej zyskała na regrywalności.

Żeby było jasne - w grach fabularnych najważniejsza jest przecież fabuła!

Baldur’s Gate II: Tron Bhaala

2. Warcraft III: The Frozen Throne

Trzeci Warcraft na zawsze odmienił oblicze gier komputerowych. To on stanowił fundament e-sportowej gorączki w tytułach, które dzisiaj znamy jako gry MOBA. Połączenie mechaniki typowej dla RTS-ów z RPG-owym budowaniem postaci i kolekcjonowaniem przedmiotów było w swoim czasie przełomem. Dodatek Frozen Throne wyniósł to wszystko na jeszcze wyższy poziom. Wszystkie grywalne rasy otrzymały nowe unikalne jednostki, pojawiły się możliwości werbunku neutralnych wojsk, nowe przedmioty i sklepy z przedmiotami, ulepszenia budynków i mnóstwo innych urozmaiceń.

Najważniejsza w tej historii była jednak fabuła. Epicka wojna ludzi, orków i demonów nagle przestała się liczyć. Uwaga graczy została skierowana na losy zagubionych bohaterów, których los pchnął w objęcia mroku. Zostaliśmy świadkami narodzin legendarnych łotrów, których działania doprowadziły do kolejnych katastrof. Takie imiona jak Illidian Stormrage czy Arthas Menethil (znany jeszcze lepiej jako Król Lisz) są tak dobrze rozpoznawalne właśnie dzięki temu rozszerzeniu.

Chociaż seria ewoluowała, przyjmując ostatecznie formę World of Warcraft, najwierniejsi fani wciąż czekają na kolejną część Warcrafta w klasycznej, strategicznej odsłonie, czyli owianego do tej pory legendą Warcrafta IV.

Warcraft III: The Frozen Throne

1. Wiedźmin 3: Krew i Wino

Dobrze znana czytelnikom twórczości Andrzeja Sapkowskiego kraina Toussaint zawitała do gry. Kontynent przedstawiony w Dzikim Gonie wraz z rozszerzeniem Krew i Wino stał się w jednym miejscy bardziej kolorowy. 90 zadań fabularnych, 40 lokacji, 100 elementów zbroi, 30 rodzajów broni, 20 niespotykanych dotąd przeciwników, zwiększony maksymalny poziom doświadczenia w trybie New Game Plus, nowa talia Gwinta oraz 14 tysięcy nagranych linii dialogowych – to tylko niektóre z nowości. Trudno się dziwić, że gracze przyjęli ten dodatek jak całkiem nową, samodzielną produkcję.

Toussaint jest jednym z niewielu omijanych przez wojnę miejsc w wiedźmińskim świecie. Pozorna sielanka ma jednak swoje drugie dno skrywające mroczne sekrety. Potężna dawka fabuły zapewnia rozrywkę na wiele długich godzin. W wolnym czasie Biały Wilk może rekreacyjnie zająć się honorową rywalizacją w turniejach rycerskich albo skupić uwagę na własnej winnicy.

Pomijając już ten cały ogrom nowej zawartości i niesamowicie wciągającej fabuły, takiej hecy, jak wiedźmin robiący w winiarstwie, nie ma do zaoferowania żadne inne DLC!

Wiedźmin 3: Krew i Wino

Takie są nasze propozycje na najlepsze DLC w historii gier. Pochwalcie się pod tym artykułem, jakie są wasze ulubione dodatki.

Oceń:

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz obrazkowy

Komentarze

Odśwież
Avatar stalamed

3 października 2019, 20:49

Czemu wszystkie teksty są o grach ?

Avatar DeadShoot

3 października 2019, 22:23

@stalamed: HMMMMM NO NIE WIEM

Avatar stalamed

4 października 2019, 09:53

@DeadShoot: chodzi mi ogólnie na jeja, jak by nie było innych tematów

Avatar jacek1s

5 października 2019, 08:07

@stalamed: Bo to stronka do grania w gry przeglądarkowe

Avatar DeadShoot

Edytowano - 5 października 2019, 09:43

@jacek1s: z tym muszę się nie zgodzić
Od niedawna memy mają ogromną przewagę nad grami
Ale to nie o memy chodzi tylko o gry, skupmy się na grach
Taka h*jowe gierki które są dodawane codziennie i czasami avast wykrywa to jako Virusa
Czasami może trafi się jakaś fajna którą pogram sobię nawet godzinę
Narzykład POBA taka podróba pubga ale nikt w to nie gra i nie mam z kim się strzelać
Jeśli chodzi o gry no to bardzo upadły
Ahh przypomniały mi się czasy jak 10 letni ja wpisywałem w googla "gry jeja"
Ale te czasy już nie wrócą
Ostatnio "gry jeja" wpisałem w przeglądarke jakoś rok temu żeby sprawdzić co się dzieje
No i nic sie ku*wa nie dzieje jakieś podróby tej gry co się skacze klockiem

Avatar pmackowiakopl

22 stycznia 2023, 07:27

@jacek1s: memy są lepsze od gier

Avatar Ricky420

4 lutego 2021, 09:17

Krew i Wino to najlepsza rzecz jaka powstała \

Avatar AnonikAnonikos

19 września 2020, 23:01

GDZIE SERCA Z KAMIENIA!!!!

Avatar Xelven

14 grudnia 2019, 12:15

Ogólnie lista ciekawa, jednakże muszę się nie zgodzić z Broken Steel z Fallouta 3.
Sam dodatek to po prostu uzupełnienie tego co w tej grze powinno być od początku, jak na przykład większy maksymalny poziom gracza, albo jeszcze potężniejsi supermutanci.
Zamiast tego mogłeś dać Into The Pitt, ze względu na to, że wprowadza nowy świat, w którym postacie nie są czarno-białe, a wyswobodzenie niewolników mogło mieć opłakane skutki (oczywiście w uniwersum, bo w grze tego nie doświadczymy).
Albo Operation Arnocharge, które pomimo uproszczonej mechaniki dawało wspaniałe wspomnienia, i wspaniałe przedmioty, jak na przykład chiński pancerz z polem maskującym, albo perk pozwalający na wcześniejsze noszenie pancerza wspomaganego.

Avatar
Konto usunięte

8 października 2019, 17:40

Dlaczego zawsze Wiedźmin idzie w górę? Gra jest słaba w wielu względach a to że jest polska to nie zmienia jej statusu w rankingu

Avatar
Konto usunięte

9 października 2019, 20:41

Ponieważ w tych rankingach zasługuje na pierwsze miejsca, a w tym to łohoho, nigdy nie wyobraziłbym sobie innej gry na pierwszym miejscu w rankingu DLC. Gra ma bugi i niedoróbki, większość została już usunięta ale uparty gracz coś jeszcze znajdzie. Co jak co, ale wiedźmin na rynku gier wymiata do dziś, choć popularność nieco już zmalała.

Avatar
Konto usunięte

13 października 2019, 14:07

Masz sporo racji, ale i tak nie jest to wybitny tytuł. Zawsze grę ocenia się po mechanikach, zarysie fabularnym i dopracowaniu, których wiedźmin niestety posiada kurczową ilość. To tylko moja opinia ale thx za odpowiedź

Avatar
Konto usunięte

13 października 2019, 16:11

Moim zdaniem fabuła trójki jest trochę monotonna, ale to w pewien sposób oddaje jej dopracowanie.

Avatar
Konto usunięte

13 października 2019, 20:53

Gdyby ją lekko skrócili. Wiele misji jest zbudowane na podobnym szablonie, ale i tak miałem zaskok w niektórych

Avatar MajnkraftAlusiek

7 października 2019, 14:51

Vice City to początkowo miał być dodatek do GTA 3.

Avatar gobo333

5 października 2019, 07:33

Broken Steel to akurat jedno z najgorszych dlc do Trójki. Wstawiłbym zamiast tego The Pitt

Avatar sucharek1203

4 października 2019, 18:58

Half-Life 2 Epizod 2 potraktowałbym bardziej jako część całej serii. Do tego bym dorzucił Noc Kruka z Gothica 2 albo Shivering Isles z Obliviona. Mimo to zestawienie jest bardzo dobre

Avatar SSPF15

Edytowano - 4 października 2019, 17:41

Hallo? A dodatki do gta4 ? Te nawet wersji podstawowej nie wymagały

Avatar Sebzer

4 października 2019, 17:09

Krew i wino było większe ale to serce z kamienia było lepsze

Avatar arenak1111

4 października 2019, 15:23

A ta lista jest ch*jowa, zamiast TTAODK, powinno być Dr Ned's Zombie Island, najlepszy dodatek w serii jak na moje. No Man's Sky NEXT to nie jest w ogóle dodatek tylko update XDDD

Avatar
Konto usunięte

3 października 2019, 22:40

Predzej Terenas powstanie z martwych niż powstanie Warcraft IV

Avatar arenak1111

4 października 2019, 15:19

Chce naszczać na jego prochy XD

Avatar
Konto usunięte

Edytowano - 4 października 2019, 06:51

Gothic II Noc kruka

Avatar darcus

3 października 2019, 23:54

Gothic 2 i Noc Kruka, lol

Avatar maze505pl

3 października 2019, 20:33

Przyznać się który z TVGRY pracuje dla Jeja

Avatar DeadShoot

3 października 2019, 22:23

@maze505pl: michał

Avatar Boberek00

3 października 2019, 21:49

Dla mnie najlepsze to ballad of gay tony i lost and damned

Avatar handlash

3 października 2019, 20:41

nie przeczytalem i nie mam zamiaru czytac ale juz zgaduje ze 3 wiedzmin 3 najlepszy

Avatar loloja

3 października 2019, 20:02

liczyłem na Octo expansion ze splatoon 2

Avatar ddawdad

3 października 2019, 18:04

-Broken Steel
-Najlepszy dodatek
Wybierz jedno...

Możesz opublikować ten tekst na swojej stronie www (np. blogu).
Odnośnik tekstowy:

Podgląd: Jeszcze DLC, czy już osobna gra? Najlepsze dodatki do gier w historii

Bardzo dużo radości sprawi nam też taki link "Teksty":

Podgląd: Teksty

Opisz dokładnie problem, a jeśli potrzeba to zilustruj go screenem.

Opisz problem

Dołącz screena

Polecane teksty

Wystrzeleni

4 Lipca 3 młodych ludzi postanowiło uczcić nadchodzące święto 4 Lipca (święto narodowe w USA) i zdecydowało się sprawdzić przygotowane przez nich fajerwerki.

Zobacz cały tekst

Jak on go zobaczył?

Pewien facet jest ubrany na czarno. Ma czarne spodnie, skarpetki, kurtkę, rękawiczki i czapkę. Idzie tak ulicą, na której nie świeci się żadna latarnia, niebo jest zachmurzone, w oknach domów też nie widać żadnych świateł.

Zobacz cały tekst

Pasta: Internetowi hobbyści

Ja je*ię ale mnie wk***iają wszelkiej maści internetowi hobbyści w tym kraju, kopałbym ich jak kurczaki. Chcesz zacząć coś robić, nie wiem ku**a łowić ryby, sklejać samoloty, srać psa jak sra, cokolwiek i zadasz ku**om na forum pytanie:

Zobacz cały tekst

20 dowodów na to, że żyjesz w XXI wieku

1. Niechcący wprowadzasz hasło do mikrofalówki.
2. Od lat nie układałeś pasjansa prawdziwymi kartami.

Zobacz cały tekst

Napad

Wyróżniony został również Filipinczyk imieniem Augusto, który, grożąc granatem ręcznym, uprowadził samolot lecący z Davao do Manili.

Zobacz cały tekst

Z młodych lat Wujka Staszka

Staszek był wielkim pasjonatem motorów.
Miał Harleya - najważniejsza rzecz w jego życiu!
Dbał o niego, pucował wazeliną do połysku, niemalże nosił na rękach, bez mała spał z nim nawet.

Zobacz cały tekst