Jeszcze DLC, czy już osobna gra? Najlepsze dodatki do gier w historii

Jeszcze DLC, czy już osobna gra? Najlepsze dodatki do gier w historii

Żyjemy w trudnych czasach. Dziś niektórzy wydawcy potrafią nazwać garstkę skórek lub pojedynczą mapę pełnoprawnym rozszerzeniem do gry. Cóż, nie wszyscy gracze to akceptują. Zwłaszcza ci starsi, którzy pamiętają czasy sprzed ery F2P, loot boksów i item shopów.

Przygotowaliśmy dla was ranking dziesięciu najlepszych dodatków, które zapisały się w historii gier komputerów.

10. No Man’s Sky NEXT

Owiany legendą multiplayer w proceduralnie generowanym wszechświecie miał być jedną z najważniejszych cech No Man’s Sky. Wraz z premierą okazało się jednak, że wcześniejsze zapowiedzi twórców nie były prawdziwe, co wywołało ogromną falę krytyki. Samotna zabawa w niekończącym się wszechświecie szybko stała się monotonna, a to nie było tym, na co czekaliśmy.

Dwa lata później zadebiutowała aktualizacja NEXT, która wprowadziła obiecywany przed premierą multiplayer. Nie jest to co prawda MMO, ale przynajmniej pojawiła się funkcja kooperacji, na którą fani zaczęli już tracić nadzieję. Przy okazji przemodelowano większość aspektów gry. Pojawiły się nowe funkcje, a nawet zupełnie nowa perspektywa z kamerą za plecami prowadzonych przez graczy postaci. Kosmos stał się bardziej różnorodny i ciekawszy, proceduralnie generowane tereny bardziej rozmaite, a fauna inteligentniejsza. Innymi słowy, kontrowersyjna gra otrzymała drugą szansę na nowy początek.

No Man’s Sky NEXT

9. Half-Life 2: Episode 2

Tej pozycji po prostu nie mogło zabraknąć w naszym rankingu. To prawdopodobnie najbardziej znane rozszerzenie wszech czasów. Nie chodzi o samą zawartość, bo chociaż rozszerzenie wprowadziło kilka innowacji, popchnęło fabułę do przodu i przeniosło zabawę w wiejski klimat, istotą sprawy jest co innego. Half-Life 2: Episode 2 jest częścią trylogii. Pozostawiona w nim luka fabularna miała być wypełniona przez kolejny dodatek, który jednak... nigdy nie został wydany!

Fani czekali od 2004 roku, aż wreszcie ogłoszono, że nie ma już na co czekać, bo projekt został anulowany. Opublikowano nawet scenariusz Episode 3, by nikt nie miał wątpliwości. W międzyczasie jednak kuszenie nadchodzącą produkcją nie ustępowało i praktycznie każdego roku nadzieja odradzała się na nowo. Z tego powodu wielu wielu graczy wciąż czeka, nie zważając zupełnie na oficjalne zaprzeczenia twórców.

Half-Life 2: Episode 2

8. Fallout 3: Broken Steel

Broken Steel wydaje się być najważniejszą produkcją od czasów przejścia Fallouta w trzy wymiary. Ten dodatek ma bardzo ważną funkcję, która była jedną z najfajniejszych rzeczy w poprzednich odsłonach legendarnej gry. Mowa o możliwości kontynuowania zabawy po ukończeniu głównego wątku fabularnego. Dzięki temu rozszerzeniu gracze wracają do atompunkowej rzeczywistości „dwa tygodnie później”. Dysponując najpotężniejszymi z zabawek Bractwa Stali, wreszcie mogą dać Enklawie taki wycisk, na jaki zasługuje.

Po ukończeniu głównej misji dodatku wciąż możliwe jest przemierzanie pustkowi, wypełnianie zadań pobocznych i robienie tego, na co tylko przyjdzie ochota!

Fallout 3: Broken Steel

7. Diablo II: Pan Zniszczenia

Diablo II w całej swojej wspaniałości nie był doskonały. Brakowało mu solidnego, definitywnego zakończenia, które stałoby się przyczyną lub remedium na koszmary fanów. Rozszerzenie Lord of Destruction, w Polsce znane jako Pan Zniszczenia, było perfekcyjnym dopełnieniem, dzięki któremu ta część jest niedościgniona do dziś na wielu płaszczyznach.

Baal, czyli starszy i gorszy brat oryginalnego Diablo, wymagał poświęcenia mu całego aktu, ogromnych obszarów nowego terytorium, niezliczonej ilości nowych przedmiotów oraz dwóch klas postaci o całkowicie świeżej taktyce podczas walk. Na arenę wkroczył Druid i Zabójczyni. Dzięki temu można było kolejny raz przechodzić całą kampanię z czystym sumieniem. Zdarzało się nawet, że obywało się bez zbytnich podejrzeń o uzależnienie od diabelskich gier komputerowych...

Diablo II: Pan Zniszczenia

6. Red Dead Redemption: Undead Nightmare

Uwielbiany na całym świecie otwarty świat Dzikiego Zachodu nie potrzebował udoskonaleń. Studio Rockstar Games zaserwowało jednak fanom coś, obok czego nie można było przejść obojętnie. To zestaw dodatków, które jako całość stworzyły całkowicie nowe doświadczenie w znanym i lubianym środowisku. Choć mechanika rozgrywki praktycznie nie uległa zmianie, gra przeszła wyraźną transformację. Westernowe lokacje zmieniły się w wymarłe pustkowia prześladowane przez hordy krwiożerczych zombie. Gracz tym razem nie musiał obawiać się pocisków innych rewolwerowców, ale czegoś bardziej przerażającego.

Plaga nieumarłych całkowicie odmieniła oblicze Red Dead Redemption. Dało się odczuć klimat horroru klasy B. Infekcja zakaziła nawet zwierzęta, przez co stały się bardziej agresywne. Gracze dostali do dyspozycji szereg nowych gadżetów, w tym broń strzelającą fragmentami ciał poległych oraz cztery demoniczne rumaki jeźdźców Apokalipsy! Rozpętało się prawdziwe piekło na Ziemi!

Red Dead Redemption: Undead Nightmare

5. Borderlands 2: Tiny Tina’s Assault on Dragon’s Keep

Borderlands 2: Tiny Tina’s Assault on Dragon’s Keep to zdecydowanie jedno z najlepszych i najbardziej zakręconych (pozytywnie) DLC w historii. Świat Borderlands 2 wywróca się do góry nogami, gdy akcja przeskakuje z rzeczywistości wypełnionej kosmitami i robotami do rzeczywistości w atmosferze Magii i Miecza. Grając, stajemy się pionkami w grze inspirowanej papierowymi RPG-ami, w której rolę mistrza gry pełni niezrównoważona trzynastolatka.

Rozgrywka staje się totalnie nieprzewidywalna, a na naszej drodze stają kościotrupy i żywiołaki. Wciąż jednak uzbrojeni jesteśmy w arsenał futurystycznej broni, która kontrastuje z dzierżonymi przez wrogów mieczami i toporami. Charakterystyczny humor i klimat serii został doskonale wymieszany ze specyfiką gier fantasy. Do tego dochodzi cały zestaw nowości, dzięki którym do tego dodatku często wraca się chętniej niż do samej gry.

Borderlands 2: Tiny Tina’s Assault on Dragon’s Keep

4. Heroes of Might and Magic III: Ostrze Armageddonu

Kultowa turowa strategia, do której miłość fanów nigdy nie przygasa, otrzymała dawno temu swój pierwszy dodatek. Akcja Ostrza Armageddonu ukazywała wydarzenia rozgrywające się zaraz po kampanii fabularnej z podstawowej wersji gry. Nad Erathią zawisło jeszcze groźniejsze niż do tej pory widmo końca świata. Fabuła przesiąkła specyficznym klimatem nieuchronnej zagłady. Apokaliptyczną atmosferę podsycał główny wątek fabularny stanowiący odrębną kampanię oraz pięć równorzędnych wątków pobocznych, co w sumie dało 26 nowych map.

Oprócz tego gra wzbogaciła się o nowe miasto frakcji Żywiołów, 18 postaci, siedmiu unikalnych herosów, dwie klasy bohaterów, 14 rodzajów potworów, 10 map dla trybu wieloosobowego, generator map oraz rozbudowany edytor, w którym można tworzyć własne krainy i kampanie. To się nazywa dodatek!

Heroes of Might and Magic III: Ostrze Armageddonu

3. Baldur’s Gate II: Tron Bhaala

Tron Bhaala stanowi prawdziwie epickie zwieńczenie legendarnej sagi RPG. Swoim rozmachem zawstydza niejedną grę, technicznie jest jednak jedynie dodatkiem. Kontynuacja fascynującej opowieści o potomku boga wojny przedstawia paletę nowości, w tym rozbudowane podziemia, nową klasę postaci, NPC, mnóstwo przedmiotów oraz wyższy pułap doświadczenia, a co za tym idzie także nowe umiejętności dla wszystkich dostępnych klas. Na potrzeby tej produkcji powstał nowy zestaw funkcjonalności systemu Advanced Dungeons & Dragons.

Prócz tego, prowadzony przez gracza unikalny bohater doczekał się zasłużonego i satysfakcjonującego finału. Należyte zwieńczenia przygód przygotowano także członkom drużyny protagonisty. Choć niektórzy zarzucają temu rozszerzeniu liniowość, możliwe zakończenia są różne, podobnie jak reakcje postaci niezależnych na wybory dokonywane przez graczy. Tak naprawdę zabawa z Baldur’s Gate wydłużyła się o kolejnych kilkadziesiąt godzin i jeszcze bardziej zyskała na regrywalności.

Żeby było jasne - w grach fabularnych najważniejsza jest przecież fabuła!

Baldur’s Gate II: Tron Bhaala

2. Warcraft III: The Frozen Throne

Trzeci Warcraft na zawsze odmienił oblicze gier komputerowych. To on stanowił fundament e-sportowej gorączki w tytułach, które dzisiaj znamy jako gry MOBA. Połączenie mechaniki typowej dla RTS-ów z RPG-owym budowaniem postaci i kolekcjonowaniem przedmiotów było w swoim czasie przełomem. Dodatek Frozen Throne wyniósł to wszystko na jeszcze wyższy poziom. Wszystkie grywalne rasy otrzymały nowe unikalne jednostki, pojawiły się możliwości werbunku neutralnych wojsk, nowe przedmioty i sklepy z przedmiotami, ulepszenia budynków i mnóstwo innych urozmaiceń.

Najważniejsza w tej historii była jednak fabuła. Epicka wojna ludzi, orków i demonów nagle przestała się liczyć. Uwaga graczy została skierowana na losy zagubionych bohaterów, których los pchnął w objęcia mroku. Zostaliśmy świadkami narodzin legendarnych łotrów, których działania doprowadziły do kolejnych katastrof. Takie imiona jak Illidian Stormrage czy Arthas Menethil (znany jeszcze lepiej jako Król Lisz) są tak dobrze rozpoznawalne właśnie dzięki temu rozszerzeniu.

Chociaż seria ewoluowała, przyjmując ostatecznie formę World of Warcraft, najwierniejsi fani wciąż czekają na kolejną część Warcrafta w klasycznej, strategicznej odsłonie, czyli owianego do tej pory legendą Warcrafta IV.

Warcraft III: The Frozen Throne

1. Wiedźmin 3: Krew i Wino

Dobrze znana czytelnikom twórczości Andrzeja Sapkowskiego kraina Toussaint zawitała do gry. Kontynent przedstawiony w Dzikim Gonie wraz z rozszerzeniem Krew i Wino stał się w jednym miejscy bardziej kolorowy. 90 zadań fabularnych, 40 lokacji, 100 elementów zbroi, 30 rodzajów broni, 20 niespotykanych dotąd przeciwników, zwiększony maksymalny poziom doświadczenia w trybie New Game Plus, nowa talia Gwinta oraz 14 tysięcy nagranych linii dialogowych – to tylko niektóre z nowości. Trudno się dziwić, że gracze przyjęli ten dodatek jak całkiem nową, samodzielną produkcję.

Toussaint jest jednym z niewielu omijanych przez wojnę miejsc w wiedźmińskim świecie. Pozorna sielanka ma jednak swoje drugie dno skrywające mroczne sekrety. Potężna dawka fabuły zapewnia rozrywkę na wiele długich godzin. W wolnym czasie Biały Wilk może rekreacyjnie zająć się honorową rywalizacją w turniejach rycerskich albo skupić uwagę na własnej winnicy.

Pomijając już ten cały ogrom nowej zawartości i niesamowicie wciągającej fabuły, takiej hecy, jak wiedźmin robiący w winiarstwie, nie ma do zaoferowania żadne inne DLC!

Wiedźmin 3: Krew i Wino

Takie są nasze propozycje na najlepsze DLC w historii gier. Pochwalcie się pod tym artykułem, jakie są wasze ulubione dodatki.

Oceń:

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz obrazkowy

Komentarze

Odśwież
Avatar Jaluz_77

8 października, 17:40

Dlaczego zawsze Wiedźmin idzie w górę? Gra jest słaba w wielu względach a to że jest polska to nie zmienia jej statusu w rankingu

Avatar Aarteek

9 października, 20:41

@Jaluz_77: Ponieważ w tych rankingach zasługuje na pierwsze miejsca, a w tym to łohoho, nigdy nie wyobraziłbym sobie innej gry na pierwszym miejscu w rankingu DLC. Gra ma bugi i niedoróbki, większość została już usunięta ale uparty gracz coś jeszcze znajdzie. Co jak co, ale wiedźmin na rynku gier wymiata do dziś, choć popularność nieco już zmalała.

Avatar Jaluz_77

13 października, 14:07

@Aarteek: Masz sporo racji, ale i tak nie jest to wybitny tytuł. Zawsze grę ocenia się po mechanikach, zarysie fabularnym i dopracowaniu, których wiedźmin niestety posiada kurczową ilość. To tylko moja opinia ale thx za odpowiedź

Avatar Aarteek

13 października, 16:11

@Jaluz_77: Moim zdaniem fabuła trójki jest trochę monotonna, ale to w pewien sposób oddaje jej dopracowanie.

Avatar Jaluz_77

13 października, 20:53

@Aarteek: Gdyby ją lekko skrócili. Wiele misji jest zbudowane na podobnym szablonie, ale i tak miałem zaskok w niektórych

Avatar MajnkraftAlusiek

7 października, 14:51

Vice City to początkowo miał być dodatek do GTA 3.

Avatar stalamed

3 października, 20:49

Czemu wszystkie teksty są o grach ?

Avatar DeadShoot

3 października, 22:23

@stalamed: HMMMMM NO NIE WIEM

Avatar stalamed

4 października, 09:53

@DeadShoot: chodzi mi ogólnie na jeja, jak by nie było innych tematów

Avatar jacek1s

5 października, 08:07

@stalamed: Bo to stronka do grania w gry przeglądarkowe

Avatar DeadShoot

Edytowano - 5 października, 09:43

@jacek1s: z tym muszę się nie zgodzić
Od niedawna memy mają ogromną przewagę nad grami
Ale to nie o memy chodzi tylko o gry, skupmy się na grach
Taka h*jowe gierki które są dodawane codziennie i czasami avast wykrywa to jako Virusa
Czasami może trafi się jakaś fajna którą pogram sobię nawet godzinę
Narzykład POBA taka podróba pubga ale nikt w to nie gra i nie mam z kim się strzelać
Jeśli chodzi o gry no to bardzo upadły
Ahh przypomniały mi się czasy jak 10 letni ja wpisywałem w googla "gry jeja"
Ale te czasy już nie wrócą
Ostatnio "gry jeja" wpisałem w przeglądarke jakoś rok temu żeby sprawdzić co się dzieje
No i nic sie ku*wa nie dzieje jakieś podróby tej gry co się skacze klockiem

Avatar gobo333

5 października, 07:33

Broken Steel to akurat jedno z najgorszych dlc do Trójki. Wstawiłbym zamiast tego The Pitt

Avatar
sucharek1203

4 października, 18:58

Half-Life 2 Epizod 2 potraktowałbym bardziej jako część całej serii. Do tego bym dorzucił Noc Kruka z Gothica 2 albo Shivering Isles z Obliviona. Mimo to zestawienie jest bardzo dobre

Avatar SSPF15

Edytowano - 4 października, 17:41

Hallo? A dodatki do gta4 ? Te nawet wersji podstawowej nie wymagały

Avatar Sebzer

4 października, 17:09

Krew i wino było większe ale to serce z kamienia było lepsze

Avatar arenak1111

4 października, 15:23

A ta lista jest ch*jowa, zamiast TTAODK, powinno być Dr Ned's Zombie Island, najlepszy dodatek w serii jak na moje. No Man's Sky NEXT to nie jest w ogóle dodatek tylko update XDDD

Avatar gimperluj

3 października, 22:40

Predzej Terenas powstanie z martwych niż powstanie Warcraft IV

Avatar arenak1111

4 października, 15:19

@gimperluj: Chce naszczać na jego prochy XD

Avatar WymiataczM

Edytowano - 4 października, 06:51

Gothic II Noc kruka

Avatar darcus

3 października, 23:54

Gothic 2 i Noc Kruka, lol

Avatar maze505pl

3 października, 20:33

Przyznać się który z TVGRY pracuje dla Jeja

Avatar DeadShoot

3 października, 22:23

@maze505pl: michał

Avatar Boberek00

3 października, 21:49

Dla mnie najlepsze to ballad of gay tony i lost and damned

Avatar handlash

3 października, 20:41

nie przeczytalem i nie mam zamiaru czytac ale juz zgaduje ze 3 wiedzmin 3 najlepszy

Avatar loloja

3 października, 20:02

liczyłem na Octo expansion ze splatoon 2

Avatar ddawdad

3 października, 18:04

-Broken Steel
-Najlepszy dodatek
Wybierz jedno...

Możesz opublikować ten tekst na swojej stronie www (np. blogu).
Odnośnik tekstowy:

Podgląd: Jeszcze DLC, czy już osobna gra? Najlepsze dodatki do gier w historii

Bardzo dużo radości sprawi nam też taki link "Teksty":

Podgląd: Teksty

Sprawdź czy masz wymagane wtyczki, a następnie opisz dokładnie problem najlepiej ilustrując go screenem.

Opisz problem

Dołącz screena

Polecane teksty

Rodzaje gazów

Na kanapus pospolitus- Typowy wieczorny dla wygonienia towarzystwa z pokoju podczas meczu.
Partyzant- Cichy, szybki dający o sobie znać po paru minutach.

Zobacz cały tekst

Co się dzieje jak jest zimno?

+ 10
Amerykanie trzęsą się z zimna.
Włoskie samochody nie chcą zapalić.
Możesz zobaczyć swój oddech.

Zobacz cały tekst

Kalesony

Katsuo Katugoru japoński wynalazca, który bojąc się skutków trzęsienia ziemi i zalania Tokio wodami oceanu, skonstruował "kalesony bezpieczeństwa".

Zobacz cały tekst

Potężna pasta o zaliczeniu z fizyki

Eksperymenty przeprowadza się na studentach, bo jest ich dużo i na szczurach, bo są inteligentne. Ja jako przedstawiciel tej pierwszej grupy byłem ofiarą pewnej szczególnej innowacji dydaktycznej, która w założeniu miała mnie przygotować do odważnego tworzenia nauki. Jestem studentem fizyki, lvl 20. Miałem dzisiaj egzamin ustny z mechaniki na pewnej renomowanej uczelni Rzeczpospolitej Polskiej...

Zobacz cały tekst

Kura domowa

W tym tygodniu jestem w domu sam... moja mama wyjechała służbowo i zostawiła mi listę rzeczy do zrobienia... Łatwizna... Toż to bułka z masłem...

Zobacz cały tekst

Zasłyszane przez CB-radio

1 - Mobilki, mobilki jak mnie słychać?
2 - Kolego tak piszczysz jakby ci jajka urwało.

Zobacz cały tekst