10 najlepszych zwrotów akcji w historii gier

10 najlepszych zwrotów akcji w historii gier

Choć niektórzy uważają, że gry komputerowe nie są rozrywką dla inteligentnych ludzi, prawdziwi gracze wiedzą, że większość cyfrowych produkcji wymaga zaangażowania w proces twórczy całego sztabu ludzi. Dobra gra to przede wszystkim doskonała fabuła, a nic nie podkręca opowieści bardziej niż nieoczekiwany zwrot akcji. Wiedzą o tym zarówno pisarze, producenci filmów, jak i twórcy gier.

Prezentujemy 10 najlepszych zwrotów w grach, które zapadają w pamięci na długo, nie pozwalając o sobie łatwo zapomnieć. Uwaga! Potężne Spoilery!!!

1. Żebrak okazuje się być księciem – Touché: Przygody piątego muszkietera [PC]

Ten tytuł z pewnością nie jest znany wszystkim naszym czytelnikom. To jedna z pierwszych gier komputerowych przetłumaczonych na język polski. Od czasu jej premiery w 1995 roku powstało wiele niesamowitych i zaskakujących historii. W żadnej innej cyfrowej opowieści nie przedstawiono jednak tak zabawnego zwrotu akcji, który zarazem byłby tragedią głównego bohatera.

Touché to gra spod znaku płaszcza i szpady, w której wcielamy się w młodzieńca pragnącego wstąpić w elitarne szeregi gwardii muszkieterów. Droga do zdobycia chwały nie jest jednak łatwa – już na wstępie zostaje uwikłany w morderstwo księcia i spisek w walce o władzę w targanej wojnami religijnymi Francji. Gdy znajduje na ulicy konającego mężczyznę, poprzysięga odnalezienie jego oprawców, co jednak okazuje się być wsadzeniem kija w przysłowiowe mrowisko. Nasz bohater zabiera ze sobą w drogę jedynego świadka zbrodni – bezdomnego żebraka, który towarzyszy mu aż do końca gry.

Podczas rozgrywki ów duet przemierza mnóstwo lokacji i spotyka całe zastępy postaci. Naiwnie szlachetny muszkieter oraz jego wiecznie głodny sługa. Ironiczne komentarze ulicznika doskonale ubarwiają całą historię, w której nie brak wątków miłosnych i honorowych pojedynków. Zwalający z nóg zwrot tej historii ujawnia się dopiero w finale. Zamordowany arystokrata pozostawił testament, w którym wspomina swojego zaginionego dziedzica. Wszystko wskazuje na to, że to właśnie młodemu muszkieterowi przypadnie w udziale cały majątek księcia. Byłoby to właściwą nagrodą za jego poświęcenia. W kulminacyjnym momencie okazuje się jednak, że prawowitym spadkobiercą jest Henry, czyli żebrak który towarzyszył nam przez całą grę, dowcipkując z naszych starań… To właśnie on zgarnia laury, zdobywa atencję uroczej niewiasty, a heroicznego młodzieńca oddelegowuje do... sprzątania!

Żebrak okazuje się być księciem – Touché: Przygody piątego muszkietera

2. Gracz jest tylko kukiełką – BioShock [PC, PS3, X360]

Wszystkie części tej spójnej fabularnie serii zawierają mnóstwo zaskakujących zwrotów i niespodzianek z drugim dnem, jednak to oryginalny BioShock zapoczątkował ten trend, zapisując się w historii na zawsze. Mroczna opowieść zabiera nas do podwodnego miasta, w którym już na wstępie witają nas szokujące sceny mordowanych ludzi. Z tego całego wariactwa wyłania się przyjazny i niezwykle miły głos Atlasa, który od tej pory staje się naszym przewodnikiem.

Kluczowy moment rozgrywki obnaża przed nami szczerą prawdę. Tak naprawdę od samego początku byliśmy manipulowani, a miłe słowa kierowane przez radio to hasła wywołujące posłuszną reakcję gracza-niewolnika. Przez ten cały czas byliśmy tylko kukiełkami. Taki stan rzeczy sprawia, że czujemy się podwójnie oszukani i uświadamiamy sobie, jak łatwo możemy dać się zmanipulować.

Gracz jest tylko kukiełką – BioShock

3. Gdy dowiadujesz się, kim naprawdę jesteś - Star Wars: Knights of the Old Republic [PC, XBOX]

Jeden z najlepszych cRPG-ów w historii zabiera graczy do odległej przeszłości, w której całe armie Jedi i Sithów toczą pomiędzy sobą otwartą wojnę. W trakcie rozgrywki często słyszymy o sukcesach i porażkach Republiki, a zwłaszcza o dwóch dowódcach, którzy przeszli na stronę Sithów, podstępnie atakując swoich dawnych pobratymców. To Jedi Revan oraz Malak.

Tworząc postać, jesteśmy przekonani, że kreujemy całkowicie nowego bohatera. Możemy przecież wybrać klasę postaci, jej cechy, a nawet dostosować wygląd. W trakcie zabawy gra stopniowo sączy prawdę, która zostaje całkowicie obnażona na końcu tej historii. Wychodzi na jaw, że mroczny Revan jest w rzeczywistości w rękach gracza! Podczas walk jego okręt został ostrzelany przez podwójnie zdradzieckiego Malaka, w wyniku czego Revan utracił pamięć i znalazł się w rękach Republiki, która obeszła się z nim wyjątkowo troskliwie.

Gdy dowiadujesz się, kim naprawdę jesteś - Star Wars: Knights of the Old Republic

4. Gdzie jest Dracula? - Castlevania: Lords of Shadow [PC, PS3, X360]

Każdy fan Castlevanii wie, że odwiecznym wrogiem Draculi jest klan Belmontów. Ile frajdy przyniosła zapowiedź gry, w której można było wcielić się w jednego z najstarszych przedstawicieli rodu sławnych zabójców wampirów. Gracze otrzymali szansę, by jako Gabriel Belmont, członek Zakonu Światła, stawić czoła piekielnym hordom i samemu Szatanowi.

Podczas krwawej krucjaty, będącej zemstą za potworne zabójstwo jego żony, Gabriel walczy z wilkołakami, demonami, wampirami i praktycznie wszystkimi znanymi ludzkości potworami. Nigdzie jednak nie trafia choćby na ślad ikonicznego sprawcy zamieszania, które znamy z serii, czyli legendarnego Draculi.

Objawienie przychodzi po napisach końcowych. Po przejściu gry dowiadujesz się, że „ojciec wszystkich wampirów” to... Ty!

Gdzie jest Dracula? - Castlevania: Lords of Shadow

5. Księżniczka, którą ratujesz, ucieka od ciebie - Braid [PC, PS3, X360]

Braid to gra platformowa, która na pierwszy rzut oka łudząco przypomina takie klasyki jak Mario. Przedzierasz się przez poziomy, mając tylko jedno proste zadanie: uratować swoją dziewczynę. Przemierzasz barwne światy, skaczesz po głowach dziwacznych stworów i wciąż szukasz wskazówek, by odnaleźć swoją księżniczkę. Zaskoczenie dopada dopiero w finale.

Dowiadujesz się, że księżniczka, której tak usilnie poszukiwałeś, uciekała właśnie od ciebie! Wcale nie jesteś bohaterem. Mało tego, wszystko, co widziałeś do tej pory, to jedynie wizja w twojej głowie. Tak naprawdę jesteś naukowcem, który niegdyś pracował przy projekcie Manhattan, a ta tajemnicza dziewczyna to bomba atomowa! Ta cała przygoda to swego rodzaju próba samooczyszczenia się z poczucia winy, mająca niewiele wspólnego z heroizmem. Dowiadujesz się o tym już po przejściu gry.

Księżniczka, którą ratujesz, ucieka od ciebie - Braid

6. Misja ratunkowa, która pogrąży świat w mroku - Shadow of the Colossus [PS4]

Shadow of the Colossus jest jedną z tych gier, które ostrzegają graczy, że zbliża się coś wielkiego i nie chodzi bynajmniej wyłącznie o olbrzymów. Głównym bohaterem gry jest Wander, młodzieniec próbujący przywrócić do życia dziewczynę o imieniu Mono. Okoliczności jej śmierci, pochodzenie i relacja z głównym bohaterem pozostają tajemnicą. Wiadomo jednak, że istnieje istota zdolna do dokonania tak wielkiego cudu. Gdy ją odnajdujemy, przekonuje nas, że do przeprowadzenia rytuału niezbędne będzie zniszczenie 16 tytanów zamieszkujących krainę.

Śmierć kolejnych kolosów wpływa na kondycję i wygląd bohatera, któremu w pewnym momencie nawet wyrastają rogi. W końcu staje się jasne, że coś jest nie tak. Ostatecznie mleko zostaje rozlane, gdy główny bohater zostaje opętany przez podstępnego ducha, a jego ciało przechodzi mroczną transformację. Pomocna na pozór istota okazuje się być wielkim złem, a zabijane przez nas olbrzymy strażnikami więżącymi jej moc, która właśnie została przez nas uwolniona...

Misja ratunkowa, która pogrąży świat w mroku - Shadow of the Colossus

7. Spotkanie rodzinne - F.E.A.R. [PC, PS3, X360]

Pierwszy F.E.A.R. to fenomen wśród gier. Wyjątkowo mroczna, brutalna i przerażająca produkcją, której fabuła nie jest prosta ani do przełknięcia, ani do zrozumienia. Wcielając się w nowo przyjętego agenta specjalnego oddziału do walki ze zjawiskami paranormalnymi, rozpoczynasz misję przeciwko szalonemu telepacie dysponującemu armią klonów. Kontroluje go Alma, owiana tajemnicą małą dziewczynka. Ich wspólne dzieło jest makabryczne i niepokojące, co upewnia w przekonaniu, że trzeba się ich pozbyć priorytetowo. Jest upiornie.

Wraz z kolejnymi etapami gry poznajesz coraz więcej szczegółów na temat tego, czym właściwie są twoi przeciwnicy. Największym zaskoczeniem jest to, że krwiożercza Alma okazuje się być matką, a jej towarzysz bratem głównego bohatera. Co w rodzinie to nie zginie!

Spotkanie rodzinne - F.E.A.R.

8. Podejrzany nawrót choroby - Alice: Madness Returns [PC, PS3, X360]

Tytułowa Alicja powróciła w sequelu już nie jako pensjonariuszka szpitala psychiatrycznego, ale jako zdrowa osoba, 11 lat po wydarzeniach ukazanych w poprzedniej części gry. Dziewczyna pozostaje pod opieką troskliwego psychiatry, który wykorzystuje hipnozę do pozbywania się złych wspomnień pacjentów. Pomimo znacznego polepszenia jej stanu zdrowia, koszmarne halucynacje powracają.

Choroba Alicji zaczęła się w noc, podczas której w pożarze zginęli jej rodzice. Dziewczynka, obwiniając się za tę tragedię, wykreowała w swoim umyśle świat, do którego skutecznie uciekała przez wiele lat. Terapeuta próbujący pomóc jej pozbyć się traumatycznych przeżyć nie działał jednak w zupełnie dobrej woli. Ostatecznie okazuje się, że to on jest odpowiedzialny za śmierć rodziców Alicji tej pamiętnej nocy i właśnie dlatego stara się jej tak usilnie „pomóc”.

Podejrzany nawrót choroby - Alice: Madness Returns

9. Atreus, a może raczej Loki – God of War [PS4]

Samo pojawienie się w God of War syna wielkiego Kratosa było niemałym szokiem. Jego obecność zmieniła nie tylko zasady rozgrywki, ale także tchnęła w podstarzałego antybohatera nowe życie i otworzyła zupełnie nowe możliwości przed twórcami serii. Po wielu przygodach i osiągnięciu ostatecznego celu misji, czyli dotarciu na szczyt góry, gdzie rozsypane miały zostać prochy matki chłopca, zasłona opada.

Na jaw wychodzi, że ten wojowniczy chłopak to tak naprawdę Loki, nordycki symbol podstępu. To tłumaczy natrętność Baldura i innych wysłanników nordyckiego panteonu.

Atreus, a może raczej Loki – God of War

10. Gdy jesteś swoim własnym wrogiem – inFamous [PS3]

Jedna z najbardziej niedocenianych gier w historii zawiera w sobie dosyć paskudny zwrot akcji. Gramy jako rowerowy goniec, który stał się jedną z wielu ofiar tajemniczej eksplozji. Wybuch zebrał krwawe żniwo i pogrążył w chaosie całe miasto, jednak głównemu bohaterowi udało się przeżyć. Co więcej, posiadł moc kontrolowania elektryczności. Gdy akcja się rozkręca, jego ukochana zostaje zabita. Bohater rusza więc, by odnaleźć ukojenie w objęciach słodkiej zemsty dokonanej na winowajcy – złowrogim Kesslerze.

Po ostatecznym starciu okazuje się, że ów Kessler to Cole, główny bohater, tyle że z przyszłości. Starsza wersja protagonisty ruszyła w podróż w czasie, by przygotować samego siebie na wydarzenia ukazane w kolejnej części gry.

Gdy jesteś swoim własnym wrogiem– inFamous

Wyróżnienia w tej kategorii moglibyśmy przyznawać bez końca, jednak postanowiliśmy uhonorować tym zaszczytem jedną konkretną sytuację. Zaraz po premierze czwartego Fallouta pojawiły się pierwsze głosy narzekające na fabułę, w której pojawiło się jednak całkiem sporo ciekawych smaczków. Chyba każdy się domyślał, że poszukiwania uprowadzonego dziecka zaprowadzą protagonistę wprost do instytutu. W grze zawarto jednak niespodziankę, której nikt się nie spodziewał, a którą można odkryć jedynie współpracując z Bractwem Stali. Wiedzieliście o tym, że honorowy Paladyn Danse jest stworzonym przez Instytut replikantem?

Fallout 4

Oczywiście, istnieją setki tytułów, o których można by było wspomnieć. Niektóre z nich zaskakują całymi seriami nieoczekiwanych zwrotów. Ciekawe, jakie sytuacje w grach wam zapadły w pamięci najbardziej. Dajcie znać w komentarzach!

Oceń:

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz obrazkowy

Komentarze

Odśwież
Avatar Led_Shephard

19 marca 2021, 22:26

Szkoda że w zadne nie grałem

Avatar
Konto usunięte

30 grudnia 2019, 12:29

zdrada Sheparda w call of duty mw2

Avatar nirqm

30 grudnia 2019, 15:04

shepard jak ja go nienawidzę

Avatar
Ustar3

30 grudnia 2019, 16:57

Jedyny Shepard, którego szanuje

Avatar arenak1111

30 grudnia 2019, 19:31

Shepherda nie Sheparda lol

Avatar shephard

19 marca 2021, 22:24

@nirqm: ;(((

Avatar Weendepp

Edytowano - 31 maja 2020, 16:21

Ach ja do dziś pamiętam szok jak się dowiedziałem się KTO w Wiedźminie 2 jest smokiem

Avatar KrewetkaModliszkowa

30 grudnia 2019, 13:47

Zamiana ról Wheatley'a i GLaDOS z portala 2.

Avatar ultron64

29 stycznia 2020, 07:52

@KrewetkaModliszkowa: Mnie zdziwiło że GLaDOS napędzana jest ziemniakiem.

Avatar Malrok

16 stycznia 2020, 12:10

Pamiętacie te czasy kiedy teksty pojawiały się raz na pół roku, za to większość trzymała wysoki poziom?

Jasne, niektóre z obecnych, tak jak powyższy, są w porządku. Jednak większość jest robiona na siłę, z dużą przewagą TOP DZIESIĘĆ XXX

Avatar DinoSummer

1 stycznia 2020, 21:20

W BATIM dowiadujemy się, że jesteśmy w nieskończonej pętli.

Avatar Jastrzab03

31 grudnia 2019, 14:09

Chrono trigger

Avatar maze505pl

30 grudnia 2019, 23:12

Avatar darcus

30 grudnia 2019, 23:06

Gothic i Śniący który okazuje się być demonem
Darksiders III i Obserwatorka, która okazuje się być Zazdrością

Avatar arenak1111

30 grudnia 2019, 14:23

Metal Gear Solid 2 i główny bohater. Przed premierą gry, Konami pokazywało w każdym trailerze i materiale promocyjnym Solid Snake'a jako głównego bohatera. W istocie graliśmy nim przez krótką część gry (o ile dobrze pamiętam to do walki z Olgą), ale później następowała zmiana i bohaterem była całkowicie nowa postać, Raiden. Wielu graczy było tak rozczarowanych, że do dzisiaj wskazują Metal Gear Solid 2 jako najgorszą część serii.

Avatar axis551

Edytowano - 30 grudnia 2019, 20:38

@arenak1111: Jeszcze Konami tak strollowało graczy, że kiedy na początku MGS 3 wybrali opcję ,,Lubię MGS 2!" to przez chwilę na początku gry na pasku życia zamiast Snake było Raiden/Jack (nie pamiętam dokładnie)

Avatar zx2001

30 grudnia 2019, 15:09

Niezła seria spoilerów.

Avatar axis551

30 grudnia 2019, 20:36

@zx2001: No nietrudno się domyślić, że będą spoilery

Avatar julekM

30 grudnia 2019, 17:14

Brakuje mi wiedźmin wojna krwi

Avatar jejapl

30 grudnia 2019, 12:21

Spokojnie. Wiemy, że wolicie pasty i artykuły wielotematyczne. Tym artykułem kończymy serię artykułów o grach :)

Avatar Legolas9988

30 grudnia 2019, 12:35

@jejapl: *żegnam się z artykułami o grach*

Avatar Boberek00

30 grudnia 2019, 13:10

@jejapl: Miałem o tym pisać i cieszy nas ta informacja

Avatar Freddyjumpscare

30 grudnia 2019, 13:13

@jejapl: Cześć, Bożydar :3

Avatar Dark_Dante

30 grudnia 2019, 16:33

@jejapl: Szkoda, akurat w grach jest jeszcze wiele smaczków, które by się nadawały do kolejnych serii.

Możesz opublikować ten tekst na swojej stronie www (np. blogu).
Odnośnik tekstowy:

Podgląd: 10 najlepszych zwrotów akcji w historii gier

Bardzo dużo radości sprawi nam też taki link "Teksty":

Podgląd: Teksty

Opisz dokładnie problem, a jeśli potrzeba to zilustruj go screenem.

Opisz problem

Dołącz screena

Polecane teksty

Gdy nudzi ci się w windzie...

1. Kiedy jesteś w windzie sam na sam z jedną osobą, poklep ją w ramię, a potem udawaj (lub twierdź), że to nie ty.
2. Naciśnij przyciski i udaj, że cię pokopał prąd. Uśmiechnij się i spróbuj jeszcze raz.

Zobacz cały tekst

Z pamiętnika kota

Moi więziciele ciągle dokuczają mi jakimiś dziwnymi kołyszącymi się na sznurku przedmiotami. Sami rozrzutni w jedzeniu świeżego mięsa karzą mi wcinać jakieś suche płatki.

Zobacz cały tekst

Sposoby na spławienie frajera

ON: Jestem fotografem. Szukałem takiej twarzy, jak Twoja.
ONA: Jestem chirurgiem plastycznym. Szukałam takiej twarzy, jak Twoja.

Zobacz cały tekst

Jak on go zobaczył?

Pewien facet jest ubrany na czarno. Ma czarne spodnie, skarpetki, kurtkę, rękawiczki i czapkę. Idzie tak ulicą, na której nie świeci się żadna latarnia, niebo jest zachmurzone, w oknach domów też nie widać żadnych świateł.

Zobacz cały tekst

Dziwne pytania i odpowiedzi

Wróbelek na gałęzi siedzi czy kuca?
Kuca, bo jakby siedział to by mu nóżki zwisały.

Zobacz cały tekst

Dobre teksty

Na Boga, ludzie po co wam religia?
Ludzi którzy twierdzą że cierpienie uszlachetnia nazywamy masochistami.
Kobieta nie ma się fajnie ubierać, ona ma się fajnie rozbierać.

Zobacz cały tekst