Memy uratowane! Co przyniesie ACTA 2

Memy uratowane! Co przyniesie ACTA 2

Dobra wiadomość dla wszystkich Jejaków! We wtorek Parlament Europejski przyjął nowe przepisy w sprawie ACTA 2. Na szczęście artykuł 13., o którym było tak głośno w sieci, pozwala na udostępnianie utworów w celu krytykowania czy parodiowania. A to znaczy tylko jedno: memy są bezpieczne!

W ostatnich miesiącach Europa podzieliła się na dwa obozy. Zwolennicy ACTA 2 chcą walczyć z piractwem i egzekwować prawa, które przysługują twórcom i artystom. Z kolei przeciwnicy Dyrektywy twierdzą, że to już koniec wolności w internecie i cenzura rodem z PRL-u. Jak jest naprawdę?

Słynny artykuł 13.

Nowe prawo nakłada na administratorów obowiązek sprawdzania, czy treści dodawane na platformę nie łamią praw autorskich. Do tej pory właściciele stron tworzyli własne regulaminy, które przynajmniej w teorii miały chronić przed plagiatem. Od teraz będą musieli działać także zgodnie z prawem unijnym i stworzyć odpowiednie narzędzia do filtrowania. Facebook i inne serwisy będą mogły usuwać treści budzące wątpliwości co do ich autorstwa.

W istocie największy sprzeciw wzbudza sposób, w jaki będzie przeprowadzana kontrola. Mają do tego służyć specjalne algorytmy, a to przecież zwiększa możliwość pomyłki. W końcu maszyny są zawodne i mogą nie odróżnić np. parodii od bezprawnie użytego oryginału. A wreszcie memy opierają się na parodystycznym wykorzystaniu treści!

Radość artystów, smutek adminów

W konsekwencji większa odpowiedzialność spocznie na administratorach za materiały publikowane przez użytkowników. Odtąd to właśnie administrator będzie musiał zawrzeć umowę z autorem (np. serii komiksów) i wykupić prawa do treści.

Na pewno na ACTA 2 skorzystają artyści, mogący liczyć na przypływ pieniędzy za wykorzystanie ich twórczości. Do tej pory nie mieli takiej szansy.


Może się wydawać, że całe zamieszanie wokół ACTA 2 to tylko burza w szklance wody. Czy nowe przepisy okażą się rewolucyjne czy w zasadzie zbyt wiele się nie zmieni? Artyści już zacierają ręce, a admini myślą o narzędziach do tropienia plagiatów. Najważniejsze, że miłośnicy memów mogą spać spokojnie!

Oceń:

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz obrazkowy

Komentarze

Odśwież
Avatar knight_of_the_night

7 kwietnia 2019, 19:11

Żadni artyści na tym nie zarobią.
Porównam to do wyimaginowanego momentu w którym twórcy winrara zaczęli uniemożliwiać korzystanie ze swojego programu bez licencji. Czy ludzie zaczną masowo kupować licencję? Nie, zdecydowana większość zainstaluje sobie darmowy odpowiednik winrara (7zip, WinZip, itd.)
Podobnie będzie tutaj. Np. jakiś youtuber nie będzie kupował specjalnie licencji do piosenki, aby wstawić ją jako soundtrack do swojego filmu, tylko znajdzie jakiś darmowy shit, aby po prostu wypełnienić ciszę.
Na dodatek nie dość, że żadni artyści na tym nie zarobią, to najprawdopodobniej niektórzy stracą, bo nie będą mieli darmowych reklam w postaci tych przykładowych filmów na YouTube, czy też nawet tiktokom zachwalanych kilka artykułów wyżej

Avatar Hyberius

30 marca 2019, 20:47

Nie wiem jacy artyści się niby cieszą, przecież duża część komiksów czy piosenek zyskuje popularność dzięki temu, że ludzie je rozpowszechniają wszędzie.

"Na szczęście artykuł 13., o którym było tak głośno w sieci, pozwala na udostępnianie utworów w celu krytykowania czy parodiowania. A to znaczy tylko jedno: memy są bezpieczne!"
Naprawdę ktoś sądzi, że automaty będą poprawnie działać i będą potrafiły odróżnić parodie czy materiał użyty do krytyki patrząc po tym jak to aktualnie działa zwłaszcza na yt?

Avatar
Konto usunięte

30 marca 2019, 18:59

Świetnie że memy zostaną ale według mnie niewiadomo do czego mogą to wykorzystać
Żyjemy w dziwnych czasach i nie wiadomo czy komuś z góry nie odje*ie i nie pomyśli "hehe przecież nic się nie stanie jak wprowadzę parę nowych filtrów bo nie lubię jakieś strony politycznej".

Avatar
Konto usunięte

30 marca 2019, 18:58

Najsik

Avatar mleko23

Edytowano - 29 marca 2019, 16:15

HAHA NOSACZ SUNDAJSKI :DDDDDDDDDDDDDDDDD XDDDDDDDDDDDDDDDDDDxDDXXxxxDDDddddXdD

Avatar Jastrzab03

30 marca 2019, 13:13

@mleko23: powiedział człowiek z derpem na awatarze.

Avatar ddawdad

30 marca 2019, 15:49

@Jastrzab03: Lepszy Derp niż jakaś dziwna małpa.

Avatar Jastrzab03

30 marca 2019, 17:42

@ddawdad:

>Mem z 2011

>Mem z 2017

Avatar SharpNeedle

30 marca 2019, 18:08

@Jastrzab03: >mem z 2011
>mem z 2013

Avatar Ameron

30 marca 2019, 16:48

Prawa autorskie obecnie i tak są zbyt przegięte, dodatkowe regulacje tego typu mogą tylko zaszkodzić przeciętnemu szarakowi... bo w końcu to na zwykłym człowieku trzeba się wzbogacić.

Avatar Jejakpl89

30 marca 2019, 12:45

*otwiera butelke szampana*
superfajnie, ale nie było czegoś innego w zanadrzu niż ten Janusz?

Avatar FoxyThePirateFox3

30 marca 2019, 10:08

[ radości dźwięk ]

Wiem, mem przestarzały ale pasuje

Avatar Butus

30 marca 2019, 11:06

Avatar tomek123321

29 marca 2019, 21:48

Hurr adminy nie umiejo w memy nosacze są martwe durr

A tak na poważnie, to nie wiem w jaki sposób miałby działać automatyczny system do rozpoznawania plagiatu, wnioskując z faktu iż ów potężne google ma problemy ze znalezieniem źródła co trzeciego obrazka (czasami nawet oryginału pobranego z internetu nie znajduje) to jedynym wyjściem byłby zrobienie jakiejś bazy popularnych obiektów plagiatu i porównywanie z materiałami, a to też jest wymagające rozwiązanie... Chyba skończy się to ręczną analizą administratorów na etapie wrucania do np. poczekalni jak w przypadku jeja

Avatar Dexterek

29 marca 2019, 13:52

Wprowadzą czy nie wprowadzą, mój VPN ze Szwajcarii jest gotowy.

Avatar Youtuber

29 marca 2019, 19:12

@Dexterek: cegło nie wiesz co to vpn co nie?...

Avatar Mejzurian

29 marca 2019, 15:46

Jak zobaczyłem tego mema z Januszem to lekko umarłem w środku.

Avatar ddawdad

29 marca 2019, 15:26

Janusz? Poważnie? ....

Avatar polak922

29 marca 2019, 15:05

Wszystko fajnie, ale ten mem z nosaczem mnie po prostu rozsierdza

Avatar Grewest

29 marca 2019, 14:26

Opłaty od linków to również idiotyzm. Wydawcy wymyślili sobie że przez to że widzę część artykułu w google lub na facebooku spadają im przychody.

Avatar
Konto usunięte

29 marca 2019, 10:32

Nie wiadomo czy to wprowadzą w Polsce bo albo mogą głosowanie powtórzyć albo rząd się nie zgodzi(Acta 2 łamie polską konstytucje).:v

Avatar
Konto usunięte

29 marca 2019, 10:34

Zakładam że będą wprowadzać ale dopiero wtedy gdy będzie to dawać jakieś zyski

Avatar Kabaczek15

29 marca 2019, 12:39

Jakby łamanie konstytucji było czymś nowym w Polsce

Avatar lulul

29 marca 2019, 12:19

gwizdać artystów

Avatar
Konto usunięte

29 marca 2019, 10:25

Bartek, wszystko dobrze? Tusk Cię przekupił?

Avatar DSztirwanygKeoDluedse

29 marca 2019, 10:18

I tak coś wymyślą żeby nas załatwić, wszystkie przepisy otwarte są na interpelację

Avatar WolfieTheGamer

29 marca 2019, 10:01

YaY
memy będą żyć

Możesz opublikować ten tekst na swojej stronie www (np. blogu).
Odnośnik tekstowy:

Podgląd: Memy uratowane! Co przyniesie ACTA 2

Bardzo dużo radości sprawi nam też taki link "Teksty":

Podgląd: Teksty

Opisz dokładnie problem, a jeśli potrzeba to zilustruj go screenem.

Opisz problem

Dołącz screena

Polecane teksty

Nauczka

Dwaj Australijczycy w wieku 28 i 21 lat poszli nocą z nożami, by dąć nauczkę pewnemu osobnikowi mieszkającemu w przyczepie pod Brisbane.

Zobacz cały tekst

Kanar

Kumpel mi opowiadał o zdarzeniu w olsztyńskim MPK. Kanar sprawdza bilety. Koleś nie miał i mówi do niego:
- Panie, nie tamujmy ruchu, wyjdźmy z autobusu i pan mnie spokojnie spisze.

Zobacz cały tekst

Grecki filozof

Jeden z filozofów greckich został skazany na karę śmierci. Dano mu jednak szansę uratowania życia poprzez wyciągnięcie z urny białej kuli, podczas gdy druga z umieszczonych w urnie kul - czarna - skazywała go na wykonanie wyroku.

Zobacz cały tekst

Westifobia - strach przed ubraniami

Pewnie słyszałeś kiedyś o takich fobiach, jak lęk przed pająkami (arachnofobia), wężami (ofidiofobia) czy strach przed przebywaniem na otwartej przestrzeni. Jednak niewiele osób zetknęło się z terminem „westifobia”. Co to takiego?

Zobacz cały tekst

Jak rozluźnić się w biurze?

Gra "jak się rozluźnić" w biurze, system punktowy na zasadzie: "nie, na TO nie masz odwagi"

Zobacz cały tekst

My, dzieci tamtych rodziców

Ja, moi bracia i reszta naszej ulicy spędzaliśmy dzieciństwo na obrzeżach małego miasteczka - właściwie na wsi. Byliśmy wychowywani w sposób, który psychologom śni się zazwyczaj w koszmarach zawodowych, czyli patologiczny.

Zobacz cały tekst