Tych ciągów liter nigdy nie zapomnisz - kultowe kody z gier

Tych ciągów liter nigdy nie zapomnisz - kultowe kody z gier

Dzisiaj gry są tak tworzone, aby sprostać oczekiwaniom jak największej liczby graczy. Oznacza to między innymi szereg ustawień poziomu trudności. Dawniej wirtualna rozrywka potrafiła przyprawić o głęboką nerwicę. Sposobem na zbyt wysoki poziom trudności stały się KODY! Słowa i ciągi liter wpisywane w grze, czy sekwencje wbijania klawiszy kontrolera. Nie ważne jaką miały formę, ważne że kody szybko stały się rozrywką samą w sobie.

Oto dziesięć najbardziej kultowych kodów z gier. Te sztuczki znali kiedyś wszyscy gracze.

1. Konami Code - Gradius i wiele innych gier Konami

Każda porywająca historia ma swój początek. Pierwszym kodem, który zaistniał w świadomości graczy na całym globie była sekwencja wklepywana w grze Gradius na konsoli Nintendo Entertainment System. Kod stworzył Kazuhisa Hashimoto podczas programowania portu gry Gradius w 1986 roku. Potrzebował on ułatwienia ponieważ gra okazała się dla niego najzwyczajniej zbyt trudna. Ułatwienie pozostało w grze wypuszczonej na rynek.

A czemu Konami Code jest tak ważny? Sekwencja klawiszy została użyta w kolejnych grach firmy Konami. Popularność tego cheatu stała się tak wielka, że zaczęli z niego korzystać inni deweloperzy. W głowach twórców gier na dobre zakorzeniła się idea wbudowanych ułatwień, które ewoluowały do kolejnych ciekawych form. Na koniec dodajmy, że chcąc uruchomić Konami Code trzeba było na padzie wstukać sekwencję: góra, góra, dół, dół, lewo, prawo, lewo, prawo, B i A. Macie starą konsolę NES z grami Konami? To musicie koniecznie spróbować.

Konami Code Gradius

2. IDDQD - Doom z 1993 roku

Pierwszy Doom jest grą, której chyba nie musimy przedstawiać. To samo tyczy się kodu IDDQD uruchamiającego w shooterze z 1993 roku tryb God Mode. Po wpisaniu tej sekwencji liter postać gracza stawała się odporna na ataki wrogów. Nieśmiertelność była tak kusząca, że szybko IDDQD stał się kodem wpisywanym przez graczy bez patrzenia na klawiaturę. To ułatwienie zostało upamiętnione w licznych memach.

Gracze zagrywający się w pierwszego Dooma chętnie sięgali też po kod IDKFA. Natychmiastowy dostęp do wszystkich broni był doskonałym uzupełnieniem nieśmiertelnej postaci.

Doom

3. MOTHERLODE - The Sims

The Sims jest serią znaną na całym świecie. Choć nie każdy się do tego przyznaje to zapewne i tak w "simsy" grał. Budowa domu marzeń, wyposażenie go w najlepsze sprzęty i organizowanie epickich wirtualnych imprez. Wielu marzycieli szybko rozbijało się o ekonomię gry. Tak nasi Simowie musieli iść do pracy, a na początku zarabiali naprawdę skromnie. Rozwiązaniem były oczywiście kody, a szczególnie MOTHERLODE. Szybko ten wyraz stał się najlepszym przyjacielem graczy. Po wpisaniu w konsoli gry słowa MOTHERLODE wirtualne konto gracza wzbogacało się o 50 000 simoleonów. A za tę kasę można było tworzyć prawdziwe wille.

W serii The Sims równocześnie funkcjonowało kilka kodów na pieniądze. Gracze mogli stosować ROSEBUD i KACHING, ale dawały one jedynie 1000 simoleonów. Bądźmy szczerzy, po co marnować czas na drobne. Wpisywanie kodu MOTHERLODE dla wielu graczy szybko stało się pierwszą czynnością po włączeniu gry.

The Sims

4. HESOYAM - GTA: San Andreas

GTA: San Andreas, jak i cała seria to prawdziwa kopalnia popularnych kodów. W przygodach CJ prym wiódł jednak HESOYAM. Walka z wrogim gangiem nie poszła po myśli, a budżet ledwo starcza na hamburgera. Nic łatwiejszego. Wystarczy użyć HESOYAM i CJ dostaje pełne życie, nowiutki pancerz oraz zastrzyk 250 000 dolarów na konto. Jeżeli przy wpisywaniu bohater siedział w aucie to i ono przejdzie gruntowną renowację. Czy może być coś bardziej przydatnego w świecie GTA?

Wielu graczy często korzystało także z kodów AIWPRTON i ROCKETMAN. Pierwszy przywoływał czołg pozwalający na sianie totalnej destrukcji, zaś drugi dawał możliwość szybowania kultowym jetpackiem.

GTA: San Andreas

5. Blood Mode - Mortal Kombat

Wyobrażacie sobie Mortal Kombat pozbawione krwi? Pierwsza odsłona w wersji na SNES została okrojona z krwi tryskającej przy uderzeniach. Podobnie było z wersją na konsolę Sega Genesis. Jednak w tym przypadku pliki z krwią pozostały w grze, a można je było odblokować odpowiednią sekwencją. Blood Mode uruchamiał się po wklepaniu na padzie klawiszy w sekwencji: A, B, A, C, A, B, B.

Po użyciu kodu Mortal Kombat zaczynał wyglądać tak jak powinien. Każdy cios kończył się fontanną krwi ku uciesze młodych miłośników bijatyk.

Blood Mode - Mortal Kombat

6. Realistyczny miecz świetlny - Jedi Knight 2: Jedi Outcast

Czy są z nami fani Star Wars? Seria Jedi Knight zasłynęła z fantastycznego klimatu Gwiezdnych Wojen oraz mięsistego systemu walki mieczem świetlnym. Twórcy pomyśleli o wszystkim, łącznie z kodem uruchamiającym realistyczną fizykę miecza świetlnego. Tak, wiemy że ciężko tu mówić o realizmie. Chodzi o to, że wpisanie w trybie cheatów frazy: g_saberrealisticcombat 1 sprawiało, że miecze świetlne cięły przeciwników na kawałki.

Gra z kosmicznej przygody przeradzała się w makabrę z użyciem świecących pałek. Co ważne rozczłonkowywanie szturmowców dawało nieopisaną i niepokojącą satysfakcję.

Jedi Knight 2: Jedi Outcast

7. Marvin - seria Gothic

Na serii Gothic wychowało się wielu polskich graczy chętnie powracających do klasyków gatunku RPG. Zapewne każdy, kto miał okazję grania w kolejne odsłony serii zna Marvin Mode. Specjalny tryb deweloperski dawał dostęp do konsoli pozwalającej na wpisywanie kolejnych komend. Uruchamiał on także skróty wprowadzające wiele ułatwień.

Jak uruchomić Marvin Mode? Wystarczy w oknie postaci wpisać słowo "marvin", a następnie zamknąć okno postaci. Kod funkcjonował w grze Gothic oraz Gothic II i Gothic II: Noc Kruka. W trzeciej części uruchomienie Marvin Mode wymagało już ingerencji w plik "ge3.ini".

Marvin - seria Gothic

8. Level Select - Sonic the Hedgehog

Gry platformowe były kiedyś niesamowicie trudne. Nawet najbardziej wprawni gracze musieli mocno się wysilić, aby pokonać kolejne mapy w popularnych platformerach. Sonic the Hedgehog wydany na konsole Segi nie był tu wyjątkiem. Prędkość bohatera i mała odległość od krawędzi ekranu potrafiły dać popalić. Co jeżeli chcieliśmy pominąć jakiś etap? Tu z pomocą przychodził ekran Level Select, który można było uruchomić specjalną kombinacją klawiszy.

Jak uruchomić Select Level w Sonic the Hedgehog? Bardzo proste. W ekranie głównym wklikujemy kombinację: góra, dół, lewo, prawo, a po usłyszeniu dźwięku dzwonka przytrzymujemy przycisk A i klikamy Start. Gracze szybko nauczyli się tej sekwencji, której wykonanie ładowało ekran wyboru map.

Level Select - Sonic the Hedgehog

9. Invincibility - GTA V

Dzisiaj kody nie cieszą się już zbyt wielką popularnością i niewielu deweloperów zawiera je w swoich grach. Jednym z wyjątków jest GTA V trzymające tradycje serii. W grze znajdziemy wiele kodów, a dużą popularność zyskał kod na Nieśmiertelność (Invincibility). Kod możemy aktywować różnymi sekwencjami wykonanymi na padach PS4 i Xboxa One bądź hasłem PAINKILLER na PC. Uniwersalnym rozwiązaniem będzie wpisanie numeru 1-999-887-853 na telefonie jednego z bohaterów w trybie kodów.

Nieśmiertelność w GTA V ma efekt czasowy. Postać gracza będzie odporna na obrażenia tylko przez 5 minut. Ten czas wystarczy jednak do przeprowadzenia totalnej rozwałki.

Invincibility - GTA V

10. Wszystkie kody - Age of Empires

Kody w grach strategicznych były sprawą oczywistą. Gracze często potrzebowali dodatkowego złota, większej ilości jednostek, bądź szybkiego zwycięstwa. Twórcy Age of Empires poszli o krok dalej i zaserwowali kody wprowadzające na arenę zmagań iście szalone jednostki. Chcesz wprowadzić na pole walki samochód z pociskami (big daddy), katapulty miotające osadnikami (jack be nimble), a może żołnierzy z pociskami nuklearnymi (e=mc2 trooper) bądź działkami laserowymi (photon man)? Wystarczy w konsoli chatu wpisać kody z nawiasów.

Seria Age of Empires zasłynęła z fenomenalnej rozgrywki i zakręconych kodów. Twórcy kontynuowali tradycję w kolejnych odsłonach oraz w Age of Mythology. Chyba nie ma fana RTSów, który nie cieszyłby się jak dziecko sprawdzając kolejne szalone pomysły deweloperów w grach z serii Age of Empires.

Age of Empires

Tak wygląda nasza dziesiątka najbardziej pamiętnych kodów w historii gier. A jakie cheaty Wy zapamiętaliście najlepiej? Które kody pozwoliły Wam przebrnąć przez trudne fragmenty ulubionych gier, a które po prostu zapewniły Wam trochę zabawy?

Oceń:

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz obrazkowy

Komentarze

Odśwież
Avatar Prawilny_guziec

30 lipca 2019, 22:55

alt+f4

Avatar
Konto usunięte

25 lipca 2019, 20:21

motherlode i painkiller tylko

Avatar
Sunfire_

21 lipca 2019, 11:47

Ctrl + X

Avatar kubcraft

21 lipca 2019, 17:59

Mount & Blade ?

Avatar
Sunfire_

21 lipca 2019, 18:33

@kubcraft: Tak

Avatar kubcraft

21 lipca 2019, 19:30

Łatwiej jest zrobić tak

1. Eksportujesz postać do pliku txt
2. Otwierasz i edytujesz wyeksportowany plik txt
3. Importujesz plik z powrotem

Avatar
Sunfire_

21 lipca 2019, 20:00

@kubcraft: Ale po co wchodzić w pliki, skoro można to zrobić w ekwipunku?

Avatar kubcraft

21 lipca 2019, 21:10

tak ale tam można sobie od razu dodać 999999999999999999 denarów

Avatar HusariaTV

23 lipca 2019, 22:14

@kubcraft: Nie wiedziałem

Avatar kacp80

Edytowano - 23 lipca 2019, 07:47

Gdzie aezakmi?, gdzie kangaroo? po co istnieją teksty?

Avatar korus

23 lipca 2019, 10:45

@kacp80: Tyle pytań, tak mało odpowiedzi...

Avatar Dexterek

22 lipca 2019, 23:20

Robin Hood: Legenda Sherwood

IMMUNITY / BINGO / WINNER / NUKE

Gra mojego dzieciństwa <3

Avatar ZajebistyRycerz

22 lipca 2019, 20:58

a co z nwccoruscant w the heroes 3?

Avatar syntezator_memow

21 lipca 2019, 19:14

czołg ma koła

Avatar
Konto usunięte

21 lipca 2019, 17:34

Aezakmi

Avatar szczerbatek12

21 lipca 2019, 15:40

Bangbangbang i gunsgunsguns z gta 3.

Avatar
Konto usunięte

21 lipca 2019, 14:53

Co za okropna miniaturka

Avatar bylojuz12

21 lipca 2019, 13:07

Po co istnieją teksty

Avatar BlueShadowRap

Edytowano - 21 lipca 2019, 12:39

RIPAZHA - latające auta to moim zdaniem mój ulubiony kod
BUBBLECARS - Samochody odlatują po ich uderzeniu mój drui ulubiony kod
CJPHONEHOME - Wysokie skoki na rowerze bmx mój 3 ulubiony kod ale nie chce mi się go używać xD
to są moje top 3 gta sa kody

Avatar Xdejszyn

21 lipca 2019, 12:17

tak szczerze, gdyby płacono by za każde wpisanie "PAINKILLER" w GTA 5, to chyba bym był już milionerem

Avatar kroganin

21 lipca 2019, 11:06

AEZAKMI

Avatar nalorek1972

21 lipca 2019, 11:26

@kroganin: Tylko iść, strzelać, i AEZAKMI

Możesz opublikować ten tekst na swojej stronie www (np. blogu).
Odnośnik tekstowy:

Podgląd: Tych ciągów liter nigdy nie zapomnisz - kultowe kody z gier

Bardzo dużo radości sprawi nam też taki link "Teksty":

Podgląd: Teksty

Opisz dokładnie problem, a jeśli potrzeba to zilustruj go screenem.

Opisz problem

Dołącz screena

Polecane teksty

Teksty na sekretarkę

Cześć. Automat zgłoszeniowy Johna jest zepsuty. Mówi jego lodówka. Po usłyszeniu sygnału zostaw wiadomość, kiedy tylko ją spiszę, przyczepię sobie magnesem na drzwiach.

Zobacz cały tekst

Zły dzień

Często zdarza się nam mieć zły dzień. I bardzo chcemy się na kimś wyżyć. Tak, to się naprawdę zdarza. Ale moim zdaniem zbyt często wyżywamy się na bliskich i znajomych, podczas gdy o wiele lepiej jest wyładować stress na kimś zupełnie obcym.

Zobacz cały tekst

List blondynki do syna

Piszę do Ciebie tych parę linijek, żebyś wiedział, że do Ciebie piszę. Jak ten list dostaniesz, to znaczy, że do Ciebie doszedł. Jak go nie dostaniesz, to mi daj znać, to go wyślę jeszcze raz.

Zobacz cały tekst

Kot w rurze

Posiadam. Wróć. Moja żona posiada kota, rasy kotka, rasy czarnej, rasy ze schroniska, rasy małe kocię. Guzik by mnie to obchodziło gdyby nie fakt, że jest małe, że chodzi to to bez przerwy za mną i trzeszczy...

Zobacz cały tekst

6 oznak, że jesteś we friendzone

Zaczyna się niewinnie. Poznajecie się, rozmawiacie, wymieniacie mnóstwo wiadomości. Szybko okazuje się, że łączy Was więcej, niż myślałeś. Potem piszecie do później nocy, a gdy ona nie odpisuje, zaczynasz się denerwować. „Może pisze z kimś innym?” – myślisz. A gdy uświadamiasz sobie, że masz obsesję na jej punkcie, zaczynają się schody. Tak, jesteś we friendzone.

Zobacz cały tekst

Być facetem to jest proste...

Być facetem to jest proste... ale być prawdziwym facetem, to już wymaga trzymania się pewnych zasad....

Zobacz cały tekst